Østergaard hylder unge forskerspirer
Efter at have set de her præsentationer, og niveauet i dem, er jeg benovet og opløftet af, hvor dygtige de her gymnasieelever er.
Morten Østergaard (R)
Uddannelsesminister
Det giver deltagerne mulighed for at fordybe sig i et emne og udarbejde forslag til et forskningsprojekt.
Projektet er udformet som en konkurrence, der løber over et år. I slutningen af oktober afleverer forskerspirerne en synopsis til et forskningsprojekt. En dommerkomité udvælger de tre bedste projekter inden for hver af kategorierne: HUM, NAT, SAMF og BIO/SUND. I hver af de fire kategorier kåres årets forskerspirer.
Vinderne kåres på skift af undervisnings- og videnskabsministeren, og de modtager hver 20.000 kr. til at udføre deres projekt.
Blandt de fire vindere kunne man blandt andet finde et projekt om hundeepilepsi, der har sat garvede forskere i sving med et opfølgende forskningsprojekt.
Traditionen, der startede tilbage i 1997, har årligt tilbudt lovende gymnasieelever muligheden for at fordybe sig i "rigtig forskning".
Det har i år udmøntet sig i tolv dygtige elever, der hver især har produceret et forskningsprojekt i samarbejde med en forsker.
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Maja Bødtcher-Hansen54 årI dag
Formand for Danske Gymnasier, rektor på Frederiksberg Gymnasium, bestyrelsesmedlem, Københavns Professionshøjskole
Lars Sandahl Sørensen63 årI dag
Adm. direktør, Dansk Industri, næstformand, PensionDanmark
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Faglærtes børn vælger oftere hhx
- Virksomhed om mangel på faglærte: Erhvervslivet har selv et ansvar
























