
29. august 2025 kl. 13.40
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Trækker det op til en ny periode, hvor de offentligt ansatte skal opleve at blive hængt ud og komme under beskydning fra politikere, der ikke vil den offentlige sektor og dens ansatte, og som ønsker at afvikle eller nedskalere vores velfærdsmodel?
Det rumler i hvert tilfælde i og omkring den borgerlige opposition med krav om astronomiske skattelettelser og særdeles ubehagelig kritik af i første omgang folkeskolelærere.
Og det kunne føre til en giftig cocktail for velfærden og dens ansatte bestående af milliardstore skattelettelser, velfærdsforringelser, indskrænkning af mulighederne for at bruge faggruppernes faglige kompetencer og hetz mod grupper af offentligt ansatte.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- VU-formand om mistrivsel blandt unge: Staten kan ikke gøre dig glad. Det kan ansvar





















