Bliv abonnent
Annonce

Ordførere før forhandlinger om karakterskala: Stjernen er en dårlig idé

Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M) og børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) skal sammen lede forhandlingerne om en ny karakterskala.
Uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M) og børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) skal sammen lede forhandlingerne om en ny karakterskala.Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix
18. december 2025 kl. 05.00

Når SF møder op til forhandlingerne om en ny karakterskala, vil partiet især lægge vægt på, at en ny skala ikke medfører øget karakterpres. 

Det siger partiets undervisnings- og uddannelsesordfører Sofie Lippert:

"Vi er først og fremmest glade for, at regeringen har lyttet til kritikken og foreslår at afskaffe negative karakterer og store spring på midten af skalaen," siger hun og tilføjer:

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026