Politikere vil sætte en stopper for "pinlig" tendens på udvalgsmøder med højt fravær: "Det er et problem"

27. marts 2025 kl. 20.16
Det går ikke, at der kun sidder en håndfuld medlemmer med om bordet, når Folketingets udvalg (der alle består af 29 medlemmer) får besøg udefra af foreninger, borgere eller eksperter i forbindelse med de såkaldte deputationer.
Sådan lød et samstemmende argument fra en række af partiernes ordførere, da Folketinget torsdag formiddag skulle førstebehandle forslaget om at reducere antallet af fagudvalg fra de nuværende 30 til 20.
"Vi har konstateret, at fremmødet i Folketingets udvalg ikke altid har været stort nok. Og det synes vi, er særligt pinligt, når udvalgene får gæster til deputationer," sagde Liberal Alliances gruppeformand, Ole Birk Olesen, da han var på talerstolen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Maja Bødtcher-Hansen54 årI dag
Formand for Danske Gymnasier, rektor på Frederiksberg Gymnasium, bestyrelsesmedlem, Københavns Professionshøjskole
Lars Sandahl Sørensen63 årI dag
Adm. direktør, Dansk Industri, næstformand, PensionDanmark
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
























