Bliv abonnent
Annonce

Radikale vil have lærere med i kandidatforsøg

Sofie Carsten Nielsen så gerne, at regeringen åbnede for, at forsøget med erhvervskandidatuddannelse også var åbent for læreruddannelsen på professionshøjskolerne.<br>
Sofie Carsten Nielsen så gerne, at regeringen åbnede for, at forsøget med erhvervskandidatuddannelse også var åbent for læreruddannelsen på professionshøjskolerne.
Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Scanpix
20. juni 2017 kl. 01.00

I stedet for at gøre som kineserne, så kunne det her være måden at forny og udvikle læreruddannelsen.

Sofie Carsten Nielsen (R)
Forskningsordfører
Fakta

Forsøgsordning


Uddannelses- og Forskningsministeriet har sendt lovforslag om forsøg med en
erhvervskandidat i høring.
  
  • Forsøget gælder kun universiteter og kunstneriske uddannelser.
  • Forsøgsordningen vil indebære, at der kan godkendes op til 20 erhvervskandidatuddannelser.
  • Det vides endnu ikke, hvilke uddannelser der udbydes som erhvervskandidatuddannelser.

Regeringens forslag om forsøg med en erhvervskandidatuddannelse er for smalt. Sådan lyder det nu fra Radikale, som foreslår at udvide forsøget til læreruddannelsen.

”Det vil være utroligt oplagt at udvide forsøget til læreruddannelsen. Så det bliver muligt at være lærer på halv tid, mens man samtidig studerer en kandidat,” siger Radikales uddannelses- og forskningsordfører, Sofie Carsten Nielsen.

Uddannelses- og forskningsminister Søren Pind (V) sendte i sidste uge et lovforslag i høring om forsøg med erhvervskandidater. Forsøget åbner for, at universiteter og de kunstneriske uddannelsesinstitutioner skal kunne lancere såkaldte erhvervskandidatuddannelser, hvor de studerende skal arbejde sideløbende med en kandidatuddannelse, som kan strækkes over fire år.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026