Regeringen vil fastholde besparelser på uddannelse

29. august 2018 kl. 21.44
Regeringen lader grønthøsteren køre videre på uddannelsesområdet.
Sent onsdag skriver flere medier således, at regeringen med sit finanslovforslag torsdag vil holde fast i omprioriteringsbidragets to-procentsbesparelser på uddannelsesområdet.
Dermed indeholder regeringens udspil til finanslov ikke den aflysning af omprioriteringsbidraget, som uddannelsesinstitutionerne har sukket efter.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Faglærtes børn vælger oftere hhx

























