Regeringens udspil er ikke nok: Flertal vil af med sparekrav på erhvervsskoler

14. september 2018 kl. 05.00
Alle andre end regeringen vender sig imod det. Bare se at få det afskaffet én gang for alle.
Marlene Harpsøe (DF)
Erhvervsuddannelsesordfører
Selvom regeringen torsdag fik bred ros for sit erhvervsuddannelsesudspil, er der lang vej til en endelig aftale.
For selvom Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet og SF ser gode perspektiver i udspillet, er der ét afgørende emne, det ikke forholder sig til.
Det drejer sig om omprioriteringsbidraget, der hvert år høster to procents-besparelser på erhvervsskolerne og resten af uddannelsesområdet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få

























