Bliv abonnent
Annonce

Rigsrevisionen afslutter sag efter kritik af FGU-forløbsplaner

Der er grund til at tro, at FGU-skolerne er blevet bedre til at holde forløbssamtaler med eleverne, skriver statsrevisorerne i et nyt notat.
Der er grund til at tro, at FGU-skolerne er blevet bedre til at holde forløbssamtaler med eleverne, skriver statsrevisorerne i et nyt notat.Foto: Arthur Cammelbeeck/Ritzau Scanpix
2. februar 2026 kl. 16.10

To år efter at statsrevisorerne i en beretning kom med en mild kritik af FGU, afsluttes sagen.

Det fremgår af et notat i en ny beretning fra Rigsrevisionen, som udkom mandag.

Kritikken blev i januar 2024 rejst på baggrund af en undersøgelse, der viste, at nogle FGU-institutioner ikke overholdt uddannelsens krav om forløbsplaner og månedlige evaluerings- og vejledningssamtaler.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026