Bliv abonnent
Annonce

Riisager mister skoleforhandlinger: Sender stikpille til Finansministeriet

Merete Riisager konstaterer, at ”Finansministeriet har spillet en afgørende rolle i forhold til rammerne for folkeskolen i de senere år”.
Merete Riisager konstaterer, at ”Finansministeriet har spillet en afgørende rolle i forhold til rammerne for folkeskolen i de senere år”.Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
27. november 2018 kl. 05.00

Finansministeriet betragter sin koordinerende rolle meget alvorligt, når det kommer til folkeskolen

Merete Riisager
Undervisningsminister

Skoleforhandlingerne tages ud af undervisningsministerens hænder.

Den store opgave med at justere skolereformen fra 2014 skal efter pres fra Socialdemokratiet nu i stedet landes af finansminister Kristian Jensen (V).

Det er en smule mærkeligt, siger Merete Riisager til Altinget.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026