Rosenkrantz-Theils analyse af erhvervsuddannelsernes tilbagegang: Selvejet og myten om videnssamfundet

7. maj 2021 kl. 01.05
Børne- og undervisningsministeren var torsdag kaldt i samråd for at svare på, hvordan regeringen vil sikre, at Danmark får uddannet flere faglærte.
Sådan er det jo med konkurrence. Nogen vinder og nogen taber. Den tabte erhvervsuddannelserne så også på.
Pernille Rosenkrantz-Theil
Børne- og undervisningsminister
Det forsøgte hun undervejs at svare på.
Men i sin indledende redegørelse trådte hun først et skridt tilbage og leverede en analyse af, hvorfor Danmark i løbet af de seneste 20 år har oplevet en bevægelse af elever væk fra erhvervsuddannelserne og ind på gymnasierne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- Lektorer: Gymnasieeleverne betaler prisen for ministeriets skjulte besparelser
- Elever på erhvervsskoler søger mindre indflydelse: "Der er ikke tillid til demokratiet"
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"






















