S-ide om uddannelsesråd får lunken velkomst

21. april 2010 kl. 14.00
Bare et ekstra råd blandt mange. Sådan lyder de uddannelsespolitiske aktørers reaktion på et forslag fra oppositionen om et nyt uddannelsesråd, som fremsættes i dag, torsdag.Vi kan ikke se, at der lige her og nu er behov for et råd på et område, som allerede er godt dækket ind.
Simon Neergaard-Holm
Chefkonsulent, DA
''Vi kan ikke se, at der, lige her og nu, er behov for et råd på et område, som allerede er godt dækket ind,'' lyder det således fra chefkonsulent i Dansk Arbejdsgiverforening, Simon Neergaard-Holm.
Kvalificeret rådgivning
Den analyse er Socialdemokraternes forskningsordfører og ordfører for oppositionens beslutningsforslag, Kirsten Brosbøl, ikke enig i.
''Vi synes, at det kunne være gavnligt med noget kvalificeret rådgivning til politikere og regering på det uddannelsespolitiske område,'' siger hun.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- Lektorer: Gymnasieeleverne betaler prisen for ministeriets skjulte besparelser
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal






















