Se listen: De skal komme med anbefalinger til nye læreplaner

31. januar 2024 kl. 21.55
Folkeskolen skal sættes fri af de mange abstrakte og teoretiske læringsmål. Det budskab fyldte en stor del af statsminister Mette Frederiksens (S) åbningstale i oktober.
Kort efter var regeringen klar med sit udspil til en ny folkeskole, og her var et af forslagene, at folkeskolens læreplaner skulle revideres.
Det arbejde har regeringen og folkeskoleforligskredsen nu sat i gang med nedsættelsen af en ekspertgruppe, der skal komme med anbefalinger til Folkeskolens Fagplaner, der skal erstatte de nuværende læreplaner, Fælles Mål.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Faglærtes børn vælger oftere hhx

























