Bliv abonnent
Annonce

SF afviser Dansk Folkepartis SU-optjening

Dansk Folkeparti så gerne en optjeningsordning for SU. SF kalder forslaget plat.
Dansk Folkeparti så gerne en optjeningsordning for SU. SF kalder forslaget plat.Foto: Agnete Finnemann Scheel/Altinget.dk
15. april 2013 kl. 23.37

Vi har fået at vide, at der ikke er noget, der kan lade sig gøre. Det har man tidligere sagt om børnechecken, men det handler om at prøve at udfordre systemet.

Jens Henrik Thulesen Dahl (DF)
Forskningsordfører
Dansk Folkeparti holder fast i, at regeringen skal have initiativer med i SU-reformen, som sikrer, at studerende fra andre lande i EU ikke kan få SU efter at have arbejdet kort tid i Danmark.

Regeringen har hidtil afvist, at det skal være en del af selve reformen. Nu har Dansk Folkeparti foreslået regeringen, at der findes en løsning, hvor EU-borgere optjener ret til SU.

"Vi har fået at vide, at der ikke er noget, der kan lade sig gøre. Det har man tidligere sagt om børnechecken, men det handler om at prøve at udfordre systemet," siger Jens Henrik Thulesen Dahl, forskningsordfører for Dansk Folkeparti. Han forklarer, at det er derfor, spørgsmålet mandag blev bragt ind i de centrale forhandlinger om vækstplanen i Finansministeriet.

Han mener, at regeringen må se på alternative løsninger for at sikre, at en EU-dom om arbejdskraftens frie bevægelighed ikke kommer til at skabe et hul i SU-systemet.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026