Sikkert genvalg til mange ordførere

Det ser nemlig ud til, at næsten alle nuværende ordførere bliver valgt ind igen ved det kommende folketingsvalg. De udskiftninger, der måske kommer, vil være i udvalgets blå halvdel.
Det viser de seneste prognoser fra valgforsker og professor Søren Risbjerg Thomsen. Altinget | Uddannelse tegner et billede af Uddannelsesudvalget efter valget.
Christine Antorini
Socialdemokraterne står til at gå frem fra 45 til 54 mandater. Det stiller partiets uddannelsesordfører Christine Antorini i en sikker position til en plads i Folketinget. Det ser nemlig ud til, at hun tager partiets 25. mandat. Christine Antorini stiller op i Nordsjællands Storkreds, hvor også Nick Hækkerup stiller op. Hvis Nick Hækkerup løber med partiets første mandat i kredsen, går det andet mandat med al sandsynlighed til Christine Antorini.
Villum Christensen
Liberal Alliances uddannelsesordfører Villum Christensen opstiller som spidskandidat i Sjællands Storkreds, som ser ud til at få Liberal Alliances første mandat. Partiet står til at få 8 mandater, så Villum Christensen er så godt som sikker på at kunne beholde sin plads i Folketinget efter næste folketingsvalg.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- Lektorer: Gymnasieeleverne betaler prisen for ministeriets skjulte besparelser
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal






















