Skattechef i Dansk Erhverv: Jeg tror ikke, 50.000 børn lever i det, jeg vil kalde fattigdom. Hvis jeg så nogen, ville jeg vide det

Rekordmange familier har søgt økonomisk hjælp til at tage på sommerferie, mens andre familier kan tage på "fancy" weekendture tre gange om året.
Sådan lød det fra den bogaktuelle CBS-økonom Birthe Larsen i et interview med Altinget i starten af november. Her stillede hun spørgsmålet, om vi overhovedet bør have fattige børnefamilier i så rigt et land som Danmark?
Det har fået Dansk Erhvervs skattechef, Jacob Ravn, til at stemple ind i debatten om ulighed. Han mener nemlig ikke, at man kan bruge de eksisterende ulighedsmål til at sige noget om, hvordan det går i Danmark, og hvor stor uligheden reelt er.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Professor: Et kommuneministerie kan være fint, men regeringsgrundlaget er vigtigere
- Nina Smith: Unge uden uddannelse er en bunden opgave for kommende regering
- Børne- og uddannelsesorganisationer: Børn og unge trives bedre i fritidsklubber, men ikke alle har adgang til fællesskabet
- Uddannelsesforbundet og 3F: Det nye folketing må ikke sætte epx'en over styr


























