Fra 1. marts tiltræder Majken Aaboe Schultz stillingen som kommunikationsansvarlig hos Skole og Forældre.
Det skriver hun selv på LinkedIn.
Den tiltrædende kommunikationsansvarlige skal i sin nye stilling være med til at styrke kvaliteten i folkeskolen ved blandt andet at tale forældrer og deres børns sag i offentligheden. Desuden skal hun være med til belyse organisationens tilbud, som eksempelvis rådgivning og magasinet Skolebørn.
"Folkeskolen har været det helt naturlige valg for min familie. Og jeg vil gøre mit til, at det bliver det for mange flere i fremtiden og for at flere forældre får lyst til at engagere sig i skolebestyrelserne. For vores stemmer er så vigtige for en stærkere folkeskole," skriver hun på LinkedIn.
Majken Aaboe Schultz kommer fra en stilling som kommunikationskonsulent hos Danske Professionshøjskoler, hvor hun blev ansat i juni 2021.
Tidligere har hun 15 års erfaring med kommunikation hos Lærernes a-kasse, hvor hun også besad stillingen som kommunikationsansvarlig. Derudover har hun arbejdet frivilligt med kommunikation for daværende Radikale folketingsmedlem Ida Auken.
Hun er uddannet cand.soc. i politisk kommunikation og ledelse fra Copenhagen Business School.
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Centrale aktører med indspark til forhandlinger: "Nu skal man ikke vakle og lave slingrekurs"
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Nina Smith: Unge uden uddannelse er en bunden opgave for kommende regering
- Børne- og uddannelsesorganisationer: Børn og unge trives bedre i fritidsklubber, men ikke alle har adgang til fællesskabet

























