Bliv abonnent
Annonce

Skolepraktikken får sparekniven

30. august 2010 kl. 16.10

Det modarbejder totalt 95-procents-målsætningen, og det efterlader det indtryk, at regeringen ikke synes, det er vigtigt med skolepraktik.

Christine Antorini (S)
Uddannelsesordfører
"Det er at kaste en våd klud i hovedet på de omkring 9000 unge, som er afhængig af en praktikplads og derfor ikke kan blive færdige med deres uddannelser."

Sådan lyder uddannelsesordfører Christine Antorinis (S) reaktion på, at 1500 skolepraktikpladser bortfalder i regeringens finanslovsforslag. Pladserne blev oprettet ekstraordinært i 2009 som et plaster på såret til de mange unge, som mangler en ordinær praktikplads, og socialdemokraten mener, det er et helt forkert signal at sende at skære i skolepraktikken.

"Det modarbejder totalt 95-procents-målsætningen, og det efterlader det indtryk, at regeringen ikke synes, det er vigtigt med skolepraktik," siger hun.

De 1500 skolepraktikpladser koster cirka 100 millioner og er finansieret af midler fra globaliseringspuljen. Dermed er er der også sandsynlighed for, at pladserne igen kan blive finansieret af puljen, som fordeles af forligskredsen i løbet af september og oktober. Men den omvej burde være undgået, mener Christine Antorini.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026