Skoler kan spare en milliard kroner om året

Vi kan se, at fortællingen om, at det går ud over kvaliteten, når man skal effektivisere, simpelthen ikke er rigtig.
Merete Riisager
Undervisningsordfører for Liberal Alliance
Mens gymnasier og erhvervsskoler gruer for både skolelukninger, massefyringer og dårligere undervisning i kølvandet på regeringens spareplaner, afslører en ny rapport ikke desto mindre, at landets ungdomsuddannelser kan spare masser af penge hver år – vel at mærke uden at det går ud over kvaliteten af undervisningen.
Mere præcist fastslås det, at landets gymnasier, erhvervsskoler og VUC'er kan spare mellem 1 og 1,3 milliarder kroner hvert år, hvis de strammer op og effektiviserer driften på en lang række områder inden for indkøb, bygninger og ledelse.
Bestilt af SR-regeringen
Den digre rapport, ”Omkostnings- og effektiviseringsanalyse af ungdomsuddannelsesinstitutionerne” omfatter i alt 227 uddannelsesinstitutioner med 257.000 elever.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Skoleelever skal lære at skændes ordentligt. Også med dem, de ikke respekterer





















