Om
Jørgen Elmeskov
Torben Möger Pedersen
Torben Möger PedersenTænketanken DEA får ny formand
2. juni 2016 kl. 11.29
Administrerende direktør for PensionDanmark Torben Möger Pedersen forlader sin formandspost hos Tænketanken DEA. Han overlader posten til Jørgen Elmeskov, som er rigsstatistiker hos Danmarks Statistik og har været en del af bestyrelsen siden tænketankens stiftelse i 2010.
Det skriver DEA i en pressemeddelelse.
Det er derfor en formand, der allerede kender til tænketankens arbejde, der træder til - og han ser frem til det kommende stykke arbejde:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Geografiske forskelle i unges uddannelsesvalg kaldes "problematiske": Løsningen splitter politikerne






















