Tesfaye: Vi skal ikke indrette gymnasiet efter erhvervsuddannelserne

7. november 2023 kl. 05.00
– Mattias Tesfaye, regeringen vil arbejde videre med Reformkommissionens forslag om en ny ungdomsuddannelse. Hvad er det for et problem, en ny ungdomsuddannelse skal løse?
”Vi er nødt til at respektere, at unge i alderen 14-16 år i dag ikke vil låse sig fast på en bestemt uddannelsesretning. De har lyst til at udskyde uddannelsesvalget. Det er den diagnose, som Reformkommissionen stiller, og det skal vi indrette uddannelsessystemet efter.”
– Hvordan?
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Uddannelse fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Imran Rashid: Brinkmann undervurderer skærmenes psykologiske magt over vores børn
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Aktører frygter forhastet epx: "Vi risikerer at lave et håndværkertilbud"























