Tesfaye vil erstatte lovkrav om bevægelse med opkvalificering af lærere. Dansk Skoleidræt frygter manglende effekt

16. januar 2025 kl. 05.00
Inspirationsmaterialer og efteruddannelse af lærere og skoleledere skal sikre, at den nye folkeskoleaftale ikke fører til, at eleverne bevæger sig mindre.
Det fremgår af dokumenter, Altinget har fået aktindsigt i.
I folkeskoleaftalen fra marts 2024 blev regeringen og de øvrige aftalepartier enige om at afskaffe lovkravet om 45 minutters bevægelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
Peter Thyssen75 årI dag
Fhv. rådmand (R), Aarhus Kommune, fhv lektor på Aarhus Katedralskole
Morten Møller48 årI dag
Historiker, forfatter, lektor ved Skolerne i Oure
Martin Hein55 årI dag
Pressechef, Transportministeriet, fhv. pressechef, Københavns Kommunes Ungdomsforvaltning, fhv. pressechef, Børne- og Socialministeriet
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få






















