Når Børnesagens Fællesråds skal vælge ny forperson, så står Jenny Bøving Arendt klar til at træde til.
Det skriver hun på Linkedin.
"Min indignation blev vakt, da jeg i folkeskolen gik i klasse med adskillige børn fra det nærliggende børnehjem. Børn, som havde det ekstra svært derhjemme, og som samfundet havde forsøgt at gribe med en anbringelse. Men selv som barn var det tydeligt for mig, at svigtet fortsatte," skriver Jenny Bøving Arendt.
Hun meddelte i januar, at hun ville stoppe som direktør for Danske Gymnasier efter syv år. Inden da har Jenny Bøving Arendt blandt andet været afdelingschef i Danmarks Lærerforening, rådgiver for Københavns overborgmester og kontorchef i Miljøstyrelsen.
Børnesagens Fællesråd er en paraplyorganisation, der består af en række lands- og landsdelsdækkende børnerettighedsorganisationer. Medlemmerne tæller blandt andre Broen, Børnehjælpsdagen, Børns Voksenvenner og Foreningen Grønlandske Børn.
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Nina Smith: Unge uden uddannelse er en bunden opgave for kommende regering
- Børne- og uddannelsesorganisationer: Børn og unge trives bedre i fritidsklubber, men ikke alle har adgang til fællesskabet
- Lærer, højskoleforstander og pædagog: Sådan vil de nye folketingsmedlemmer bruge deres erfaring


























