
12. februar 2026 kl. 05.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
I min egenskab af direktør for organisationen SygtStærk deltog jeg for nylig i en fortælleforestilling.
Her fortalte ni af vores unge mennesker i SygtStærk, som alle lever med en kronisk eller alvorlig fysisk sygdom, om livet som ung og syg.
De lever med mange forskellige sygdomme, men fælles for dem alle er, at de lever et ungdomsliv, som langt hen ad vejen er præget af smerter, hyppige hospitalsbesøg og ekstrem træthed. Mange af dem lever tilmed med begrænset mobilitet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



























