Fem ting, du skal vide om ny overenskomst for 500.000 ansatte i kommunerne

25. februar 2026 kl. 22.00
Det har både været "sejt" og "komplekst" at nå i mål med fornyelsen af den overordnede overenskomst for en halv million kommunalt ansatte.
Men det lykkedes, og det blev godt. Det var i hvert fald budskabet fra formanden for de faglige organisationers forhandlingsfællesskab, Mona Striib fra FOA, da hun onsdag aften kunne præsentere en ny treårig overenskomstaftale.
Det skete i selskab med chefforhandleren fra Kommunernes Landsforening, Lyngby-Taarbæks borgmester Sofia Osmani (K), og en række øvrige repræsentanter for kommunernes mangfoldige medarbejderskare.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Maja Bødtcher-Hansen54 årI dag
Formand for Danske Gymnasier, rektor på Frederiksberg Gymnasium, bestyrelsesmedlem, Københavns Professionshøjskole
Lars Sandahl Sørensen63 årI dag
Adm. direktør, Dansk Industri, næstformand, PensionDanmark
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
























