Ugerevy: Elevfordeling, lærere fanget i debat og splid om besparelser

2. oktober 2020 kl. 00.00
De danske studerende skal måske vænne sig til karakter efter en ny skala, mens lærlinge stadig skal kigge langt efter lærepladser. Den seneste uge, har også budt på debat om, hvordan de ekstra midler til erhvervsuddannelse, AUB-midlerne, skal bruges, samt meget mere.
Reklamepenge skaber splid
Regeringens støttepartier var mildest talt ikke imponerede over, hvordan besparelser i reklamebudgetterne på landets uddannelsesinstitutioner skal være med til at finansiere mere politi.
Både SF og Enhedslisten støtter regeringens ønske om et opgør med, at der bruges offentlige midler til at reklamere for uddannelser i eksempelvis biografer og på busser. Men de sparede penge bør føres tilbage i uddannelsessystemet, mener de.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Skoleelever skal lære at skændes ordentligt. Også med dem, de ikke respekterer




















