Undervisningsministeriet: Flere millioner til efteruddannelse
28. august 2009 kl. 14.30
Lærere, pedeller og kantinepersonale får nu tildelt 50 millioner kroner til efteruddanelse. Det skriver Undervisningsministeriet i en pressemeddelelse.
Medarbejderne kan meldes til kurser som forandringsprocesser, virtuel undervisning samt rengøring af overflader fra 28. august. Kurserne kan findes på en ny kompetenceportal på Undervisningsministeriets hjemmeside.
Deltagerbetalingen er delvist finansieret af de kompetenceudviklingsmidler, der blev afsat i forbindelse med overenskomstforhandlingerne på statens område i 2008 og af midler fra regeringens trepartsforhandlinger, i alt 50 millioner kroner.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Maja Bødtcher-Hansen54 årI dag
Formand for Danske Gymnasier, rektor på Frederiksberg Gymnasium, bestyrelsesmedlem, Københavns Professionshøjskole
Lars Sandahl Sørensen63 årI dag
Adm. direktør, Dansk Industri, næstformand, PensionDanmark
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Faglærtes børn vælger oftere hhx























