Ung, studerende og bor til leje: Her er Enhedslistens typiske vælger

De er mange kvinder og få boligejere. De er enten i gang med en uddannelse eller har allerede en videregående én af slagsen. Og så er halvdelen af dem under 40 år.
Det er billedet, der tegner sig af Enhedslistens vælgere forud for partiets online årsmøde i weekenden, hvor politisk ordfører Pelle Dragsted vil gøre status over det forgangne og kommende år i Danmarks rød-grønne parti.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Læs også
Indsigt
Peter Thyssen75 årI dag
Fhv. rådmand (R), Aarhus Kommune, fhv lektor på Aarhus Katedralskole
Morten Møller48 årI dag
Historiker, forfatter, lektor ved Skolerne i Oure
Martin Hein55 årI dag
Pressechef, Transportministeriet, fhv. pressechef, Københavns Kommunes Ungdomsforvaltning, fhv. pressechef, Børne- og Socialministeriet
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få























