Vippet af pinden: Tesfaye er ikke længere den mest populære minister

13. maj 2025 kl. 05.00
Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) må se sig slået af sin ministerkollega Magnus Heunicke (S).
I den nyeste popularitetsmåling fra Epinion får miljøministeren medvind i sejlene, imens Tesfayes såkaldte PDI-score er en anelse lavere end tidligere på året.
PDI viser forskellen mellem, hvor stor en andel af de adspurgte vælgere der har et henholdsvist positivt og negativt syn på en politiker.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Maja Bødtcher-Hansen54 årI dag
Formand for Danske Gymnasier, rektor på Frederiksberg Gymnasium, bestyrelsesmedlem, Københavns Professionshøjskole
Lars Sandahl Sørensen63 årI dag
Adm. direktør, Dansk Industri, næstformand, PensionDanmark
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
























