Om
Agnete Kirk Kristiansen
Thomas Kirk Kristiansen
Jørgen Vig Knudstorp
Agnete Kirk Kristiansen
Thomas Kirk Kristiansen
Jørgen Vig KnudstorpArving bliver ny formand for Lego Fonden

13. maj 2026 kl. 08.43
Agnete Kirk Kristiansen er valgt som ny bestyrelsesformand for LEGO Fonden.
Det skete på fondens ordinære bestyrelsesmøde tirsdag. Hun overtager posten fra sin bror Thomas Kirk Kristiansen, der i stedet bliver første næstformand.
“Det er en stor ære for mig at tiltræde som formand for Lego Fonden og videreføre fondens vigtige arbejde,” lyder det fra Agnete Kirk Kristiansen i en pressemeddelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- VU-formand om mistrivsel blandt unge: Staten kan ikke gøre dig glad. Det kan ansvar
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel





















