

I disse tider går dokumentaren ’Den Sorte Svane’ sin sejrsgang i danske fjernsyn og kaffestuer. Folk er forargede. Vi er alle skræmte. Og med god grund. Dokumentaren giver nemlig et godt men også grusomt blik ind i kriminalitetens og umoralens verden, som den både udspiller sig i underverdenen og på advokatkontorernes bonede gulve.
Som forsker og kriminolog deler jeg forargelsen. Dog er jeg mindre forstående overfor, at folk, og særligt dem som til dagligt arbejder med retsområdet, kan være så overraskede, som nogen synes til at være. ’Den sorte svane’ er en formørket fortælling. Men ny er den ikke. Desværre.
Udover at være en forfriskende, ny fortælling og forklaring af, hvad klankriminalitet er for en størrelse, udgør bogen derfor også en nødvendig kriminologisk nytænkning.
David Sausdal
- Vraget ordfører sår tvivl om stor aftale: "Den er på kanten af lovgivningen"
- Debattør: Djøf pisser på sine minoritetsmedlemmer, når fagforeningen nægter at tage stilling
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Fagforening: Regeringen er ved at smide en historisk mulighed for ligestilling på gulvet
- Djøf svarer igen: Jo, vi siger fra over for diskrimination. Men vi er ikke et politisk parti























