DA: Indfør krav om jobparathed for unge

Mange af disse unge mennesker er jo ikke dem med de mest positive erfaringer fra uddannelsessystemet.
Jørgen Bang Petersen
Chefkonsulent i DA
Landets jobcentre skal ikke kun fokusere på at få ledige unge med uddannelsespålæg i gang med en uddannelse. Fremover bør jobcentrene også kunne vurdere, om det i stedet er mere hensigtsmæssigt for mange af de unge at komme direkte ud i arbejde.
Derfor bør politikerne ændre reglerne og indføre et nyt jobparathedskrav, der skal supplere de eksisterende krav, der alle sigter mod at skubbe de unge i retning af en uddannelse.
Sådan lyder opfordringen fra Dansk Arbejdsgiverforening (DA), der mener, at reglerne om uddannelsespålæg til unge på kontanthjælp i dag fungerer alt for rigidt ved kun at motivere de unge til at starte i uddannelse, selv om nogle vil have bedst af at komme ud på arbejdsmarkedet.
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Nina Lykke Kjeldsen41 årI dag
Underdirektør, Dansk Industri
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Fjerde kandidat melder sig: Se hvem, der vil være Lægeforeningens formand
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem
- Mindeord om tidligere Djøf-direktør Jette Snoer: "Et menneske, man kunne stole på"

























