
Tidligere departementschef i Stats- og Finansministeriet Karsten Dybvad bliver ny senior fellow i Kraka.
Det oplyser Kraka i en pressemeddelelse.
"Jeg har stor respekt for det faglige miljø, Kraka har opbygget, og for de mange grundige analyser, der er udarbejdet. De bidrager på bedste vis til den offentlige debat og er med til at kvalificere de politiske beslutninger. Jeg glæder mig til at blive en del af dette arbejde sammen med de mange dygtige medarbejdere og senior fellows i Kraka," udtaler Karsten Dybvad.
I stillingen skal han blandt andet bidrage til Krakas analyser af finanssektoren. Her kan han trække på hans store erfaring indenfor det økonomiske og politiske område.
Tidligere på året stoppede Karsten Dybvad som formand for Danske Bank. En post, som han havde siddet i siden 2018. Med sig i baggagen har han også otte år som administrerende direktør i Dansk Industri og en fortid departementschef som i Transportministeriet, Finansministeriet og Statsministeriet.
"Det er en klar styrkelse af vores økonomisk-politiske kompetencer at få Karsten Dybvad ombord. Og vores analyser af finanssektoren vil i den grad få glæde af hans ’hands-on’ erfaring fra samme. Jeg glæder mig personligt rigtigt meget til samarbejdet med Dybvad, som jeg har kendt længe og har arbejdet sammen med tidligere," udtaler Peter Mogensen, direktør i Kraka.
Karsten Dybvad er cand. polit. ved Københavns Universitet.
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Nina Lykke Kjeldsen41 årI dag
Underdirektør, Dansk Industri
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Fjerde kandidat melder sig: Se hvem, der vil være Lægeforeningens formand
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem
- 3F: Landbruget må aktivt bekæmpe svindel, hvis praktikordning skal overleve


























