Bliv abonnent
Annonce

KL ser sparepotentiale på jobcentre. Men ”ikke i nærheden” af regeringens ambitioner

Albertslund-borgmester i formand for KL's udvalg for arbejdsmarked og beskæftigelse, Steen Christiansen (S), håber, at regeringen vil indfase besparelser på jobcentre langsomt.
Albertslund-borgmester i formand for KL's udvalg for arbejdsmarked og beskæftigelse, Steen Christiansen (S), håber, at regeringen vil indfase besparelser på jobcentre langsomt.Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
7. februar 2025 kl. 05.00

Regeringen kan måske nok få nedlagt jobcentrene af navn, men ikke af gavn.

Og holder man fast på at ville spare tre milliarder kroner på kommunernes beskæftigelsesindsatser, så vil det være på bekostning af de mest udsatte ledige.

Det er dommen fra formanden for KL’s udvalg for arbejdsmarked og borgerservice, Albertslund-borgmester Steen Christiansen (S), efter regeringen nu har meldt sig klar til politiske forhandlinger om en beskæftigelsesreform.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026