Kommissær om social offensiv: EU-landene bliver i førersædet

Foto: Lukasz Kobus/EU-Kommissionen
24. januar 2017 kl. 05.00
EU-Kommissionen er klar til at spille vores rolle, men tyngdepunktet i social- og arbejdsmarkedspolitikken vil forblive nationalt og lokalt.
Marianne Thyssen
EU-kommissær for beskæftigelse
BRUXELLES: EU skal blive bedre til at balancere hensynet til økonomi og konkurrenceevne med hensynet til almindelige menneskers sociale sikkerhed og tryghed.
Det mener EU-Kommissionen, der gør klar til at fremlægge sit endelige forslag til en række nye ”sociale rettigheder”, som skal gælde EU-borgerne.
”Vi har brug for at forsvare og udvikle en europæisk social model,” lød det fra EU-Kommissionens formand Jean-Claude Juncker på en konference i Bruxelles om det kommende udspil.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- De har talt mest om løn og børns sygedage. Men fagbevægelsen får også et særligt millionbeløb i nye overenskomster























