Ny aftale: Kontanthjælpsmodtagere får bedre adgang til fleksjob og ressourceforløb

Det skal være slut med historier om kontanthjælpsmodtagere, der har cyklet rundt på ydelsen i årevis for til sidst at ende på en førtidspension, som de måske skulle have fået tilkendt længe inden.
Det er i hvert fald intentionen bag den såkaldte afklaringsgaranti, der er en del af den nye aftale om kontanthjælp, som regeringen tirsdag indgik med sine tre støttepartier samt Alternativet og Kristendemokraterne.
Den betyder, at kontanthjælpsmodtagere skal have genvurderet deres sag en gang om året efter to år på ydelsen, og at de samtidig får ret til at søge om et fleksjob eller ressourceforløb, selv om kommunen ikke mener, at de er syge nok til det. Dermed får de samme muligheder for at ansøge, som de har i dag med førtidspension.
Indsigt
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Anette Wad66 årI dag
Administrerende direktør, Djøf's Forlag
Lars Søgaard Jensen66 årI dag
Faglig sekretær, forretningsudvalgsmedlem, BUPL
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat























