Bliv abonnent
Annonce

Regeringen og arbejdsmarkedets parter indgår et-årig aftale om efteruddannelse

Trepartsaftalen om efteruddannelse regulerer blandt andet tilskuddene til såkaldte AMU-kurser og videregående uddannelse for faglærte. 
Trepartsaftalen om efteruddannelse regulerer blandt andet tilskuddene til såkaldte AMU-kurser og videregående uddannelse for faglærte. Foto: colourbox.dk
15. oktober 2021 kl. 11.00

Regeringen og arbejdsmarkedets parter er blevet enige om at forlænge den nuværende trepartsaftale om efteruddannelse, som den daværende VLAK-regering indgik i 2017, oplyser Børne- og Undervisningsministeriet.

Parterne har afsat 328,5 mio. kr. til initiativerne i det kommende år og vil så genforhandle hele aftalen til foråret. 

"Jeg er glad for, at vi kan videreføre den ambitiøse aftale om et styrket og fleksibelt VEU-system. Med aftalen lægger regeringen op til yderligere trepartsforhandlinger i 2022. Her vil vi have et særligt fokus på at nedbringe antallet af voksne med manglende basale færdigheder i fx læsning,” udtaler børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S) i en meddelelse. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026