Køb abonnement
Annonce

Konservative siger blankt nej til skolereformen

De Konservative afviser at sige ja til den folkeskolereform, som regeringen, Venstre og Dansk Folkeparti fredag nåede til enighed om.
De Konservative afviser at sige ja til den folkeskolereform, som regeringen, Venstre og Dansk Folkeparti fredag nåede til enighed om.Foto: Per Bang Thomsen/Altinget.dk
7. juni 2013 kl. 14.00

Døren til De Konservative er dog stadigvæk åben. Men de skal tilslutte sig aftalen, som den er.

Alex Ahrendtsen
Børne- og undervisningsordfører, Dansk Folkeparti

De Konservative kommer ikke til at støtte op om folkeskolereformen. Det slog formand Lars Barfoed fast på et pressemøde fredag eftermiddag. 

”Vi ønsker et lavere timetal end det, som regeringen lægger op til, og derfor er resultatet af aftalen ikke anderledes i dag end i går,” sagde Lars Barfoed, som dermed ikke mener, der er åbnet for, at De Konservative kan tilslutte sig reformen.

Både De Konservative og partierne bag den nye folkeskolereform holder fast i, at de ikke kommer til at bryde forliget på folkeskoleområdet. Dermed bliver reformen først en realitet efter næste folketingsvalg.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026