Mette Frederiksen får sine egne økonomiske rådgivere i Statsministeriet

Jeg ser det som et forsøg på at styrke statsministerens kontrol med den økonomiske politik, og det vil give statsministeren en bedre mulighed for at få en ‘second opinion’ på de vurderinger, udspil og beregninger, der kommer fra Finansministeriet.
Tim Knudsen
Professor emeritus, Københavns Universitet
Der er mange forskellige skoler omkring økonomisk politik, og det er en fordel for statsministeren selv at have nogle muskler i diskussionen om, hvad der er den rigtige økonomiske politik.
Mogens Lykketoft (S)
Tidligere finansminister
Statsministeriet samler og opruster sin økonomiske rådgivning.
Mette Frederiksen og hendes embedsfolk er i færd med at ansætte en departementsråd for økonomisk politik, der også forventeligt vil få 3-5 ansatte under sig i en ny økonomisk afdeling.
Her skal de være med til at udvikle regeringens økonomiske politik og finde nye løsninger på samfundsøkonomiske problemstillinger i samarbejde med de økonomiske ministerier.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han foreslog Trump at "købe" Grønland. Nu bliver han Jeppe Kofods kollega
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Mette Frederiksen vil lade mandaternes logik tale
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”
- Politisk pres får banker og realkreditten til at udstede løfte om boliglån i udkantsdanmark








































