Køb abonnement
Annonce

Dansk bistand skal hjælpe Ukraine ud af Ruslands kløer

Rusland lukkede den 16. juni 2014 for gassen til
Ukraine. Og det har stor betydning for Ukraine, der i 2011 importerede
32 procent af sit energiforbrug. 
Rusland lukkede den 16. juni 2014 for gassen til Ukraine. Og det har stor betydning for Ukraine, der i 2011 importerede 32 procent af sit energiforbrug. Foto: Colourbox
4. september 2014 kl. 08.17

Når vi optrapper støtten til Ukraine, er det et klart signal om solidaritet med Ukraine overfor Rusland

Mogens Jensen (S)
Handels- og udviklingsminister

Mange østeuropæiske lande har i årtier været afhængig af billig russisk olie og gas. Og i sommer lukkede Rusland for gassen til Ukraine, da kampene i det østlige Ukraine mellem separatister og ukrainske soldater eskalerede.

Derfor er der behov for dansk støtte til Ukraine og andre østeuropæiske lande, så de kan blive mere uafhængige af energi fra Rusland, lyder det fra handels- og udviklingsminister Mogens Jensen (S).

”Rusland udnytter sin dominerende position på energiområdet til at lægge pres på især Ukraine og andre østeuropæiske lande. Støtten til at blive mere energieffektive handler reelt om at hjælpe hvert enkelt land til selvstændighed på energiområdet,” siger han

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026