Danskerne er mest kritiske over for landbrugsstøtte

15. januar 2016 kl. 06.00
BRUXELLES: Sløje fødevarepriser og krisetegn i erhvervet er ikke nok til at få danskerne til at bakke helhjertet op om den landbrugsstøtte fra EU, der udgør en god bid af det økonomiske grundlag under de danske landmænd.
Det er EU-Kommissionen, der i et såkaldt Eurobarometer har taget temperaturen på EU-befolkningernes følelser for den landbrugsstøtte, der tegner sig for omkring 40 procent af det samlede EU-budget.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Helle Ib: Derfor kan Løkkes nye drama ende i selvmål og destruktion
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
- I 30 år har han været Danmarks klimahelt fra Samsø. Nu stopper han med en opsang til politikerne
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
Nyhedsoverblik
Skal politikernes navne med i Afghanistan-redegørelsen?
Alternativets landsmøde













































