Køb abonnement
Annonce

Eksperter advarer om ny miljøkrise: Kemikalier truer økosystemer på hele kloden

Der er ikke godt nok styr på de mange kemikalier, der produceres i dag, lyder det fra DTU-forskere.
Der er ikke godt nok styr på de mange kemikalier, der produceres i dag, lyder det fra DTU-forskere.Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix
6. marts 2022 kl. 09.11

Vi kan stå med den næste store globale miljøkrise.

Det er meldingen fra en gruppe forskere på DTU, der sammen med 11 udenlandske kolleger for nylig har udgivet en forskningsartikel om at verden står i en kemikaliekrise.

Situationen er så alvorligt, at gruppen af forskere opfordrer politikere i Danmark og resten af verden til at tage kemiområdet langt mere alvorligt.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026