Flertal indgår aftale om ny voldtægtslov: Nu kræver sex samtykke

Voldtægtsloven skal ændres til at være baseret på samtykke.
Sådan lyder det fra et politisk flertal bestående af regeringen, Radikale, SF og Enhedslisten, som tirsdag har indgået en ny aftale.
”Voldtægtsofre skal have en langt bedre retsbeskyttelse, end de har i dag. Nu sikrer vi, at hvis ikke begge parter samtykker til sex, så er det voldtægt,” udtaler justitsminister Nick Hækkerup (S) i en pressemeddelelse.
Altinget Privat
Begavet indhold til dig, der vil forstå det væsentligste i dansk og europæisk politik.
1 kr. for 1 måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 1 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- 19 aktører: Politikerne vil gøre Danmark rigere. De kan begynde med de børn, der vokser op i fattigdom
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger






































