Køb abonnement
Annonce

Hvem bliver DF’s nye formand?

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
23. november 2021 kl. 16.00

Især fire navne kan komme på tale, når Dansk Folkeparti skal vælge arvtageren til Kristian Thulesen Dahls formandspost. Det fortæller Altingets politiske kommentator, Erik Holstein, i dagens Ajour.

De fire mulige navne er:

  • Morten Messerschmidt, partiets næstformand, som indtil nu har været låst i Meld & Feld sagen om svindel med EU-midler.
  • Peter Kofod, den i nogles øjne (for) unge Europa-parlamentariker, som ikke sidder i Folketinget.
  • Martin Henriksen, som fik et kanon valg til hovedbestyrelsen på partiets årsmøde, men har mange fjender i parti-toppen.
  • Inger Støjberg, et wildcard, som dog endnu ikke er medlem af DF.

Man hvad taler for og imod de fire kandidater, og hvem vurderer Holstein, vil være bedst til at samle et parti med interne stridigheder? Det ser vi på i dagens Ajour.

Læs også


Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026