Køb abonnement
Annonce

Hvor langt kan den fransk-tyske maskine drive EU?

Foto: Pool/Reuters/Ritzau Scanpix
13. januar 2022 kl. 18.00

Den franske præsident Macron får et travlt forår.

Dels har Frankrig det næste halve år formandskabet i EU, og dels skal Frankrig til præsidentvalg i april. Og med Macrons interesse for europæisk udvikling, så kommer de to temaer formentlig til at fylde i den franske præsidents kalender.

Formandskabet kommer på et tidspunkt, hvor en helt essentiel del af det europæiske samarbejde har ændret sig – nemlig at Angela Merkel ikke længere er kansler i Tyskland, men at det i stedet er socialdemokraten Olaf Scholz.

Hvad kan det får af betydning for de franske ambitioner for Europa? Og hvad har de fransk ønsker på europæisk niveau generelt af betydning for Danmark?

I denne udgave af Altinget EU-podcast har Altingets Europapolitiske analytiker, Thomas Lauritzen, interviewet Danmarks ambassadør i Paris, Michael Starbæk, om Frankrig, EU og betydning for Danmark.


Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026