Kofod får en næse for at tilbyde ubrugelige respiratorer til Italien

Jeppe Kofod har fået den tvivlsomme ære af at være den første i Mette Frederiksens socialdemokratiske regering, der har fået en næse af Folketinget.
Næsen blev uddelt efter et åbent samråd onsdag, hvor udenrigsministeren skulle svare på, hvorfor han havde tilbudt at sende en række respiratorer til Italien, som ikke var egnede til at behandle patienter med coronavirus.
En stor del af samrådet kom til at handle om udenrigsmisterens ordvalg i forbindelse med tilbuddet om respiratorer til Italien. I starten af april kaldte han nemlig respiratorerne og det medfølgende felthospital for en “solid håndsrækning”.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Socialdemokratiet fik ekstra mandat i EU ved at købe stemmer fra Alternativet
- S, R og M kan begå det største vælgerbedrag i nyere tid
- Vraget ordfører sår tvivl om stor aftale: "Den er på kanten af lovgivningen"
- Blå partier klar til forbud efter afsløring af Socialdemokratiets køb af stemmer fra Alternativet
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig







































