
Vi kan lige så godt starte med konklusionen: Det Konservative Folkeparti kommer ikke til at gå ind i en bred midterregering under ledelse af Socialdemokratiet, uden at Venstre er med.
De politiske forskelle er for store, og det afgørende er, at der vil ikke være i nærheden af opbakning i hverken den nye folketingsgruppe eller i det konservative bagland.
Spekulationerne om en konservativ solotur i en regering fra SF over S, M og R til K er steget efter valget, hvor det endnu er svært at se, hvor regeringsforhandlingerne skal lande. De har blandt andet fået næring af, at Konservative som det eneste borgerlige parti i valgkampen gik ind for et sprøjteforbud nær vandboringer.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

































