Køb abonnement
Annonce
Anmeldelse af 
David Trads

Ny dokumentar om Roger Stone udstiller miljøet i Trumps vilde og farlige omgangskreds

Roger Stone er tæt på den perfekte karakter, hvis formålet er at udstille, hvor skørt, vildt og farligt et miljø der er omkring ekspræsident Donald Trump.  
Roger Stone er tæt på den perfekte karakter, hvis formålet er at udstille, hvor skørt, vildt og farligt et miljø der er omkring ekspræsident Donald Trump.  Foto: Yara Nardi/Reuters/Ritzau Scanpix
20. marts 2023 kl. 11.00

A Storm Foretold
Christoffer Guldbrandsen
Dokumentarfilm, premiere på CPH:DOX 17. marts

 

Det er naturligvis et scoop, at Christoffer Guldbrandsen, en af vores dygtigste dokumentarister, får tæt adgang til Roger Stone  en berygtet politisk spradebasse, som for år tilbage indtog en større rolle i amerikansk politik. 

Stone, en excentriker af guds nåde, som forstår at iscenesætte sig selv, er tæt på den perfekte karakter, hvis formålet er at udstille, hvor skørt, vildt og farligt et miljø der er omkring ekspræsident Donald Trump.  

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026