Aarhus er Danmarks første Rainbow City.
Byen har nemlig fået medlemskab i det internationale netværk Rainbow Cities, der arbejder aktivt for at forbedre forholdene for LGBT+ borgere.
Det skriver Aarhus Kommune i en pressemeddelelse.
Rainbow Cities består af 29 byer fra 16 forskellige lande. For at være medlem skal byerne have en aktiv LGBT+ politik, underskrive en hensigtserklæring og deltage aktivt i netværket.
"Det er vigtigt for mig som borgmester at signalere, at Aarhus er en by, hvor alle kan færdes trygt og frit. Aarhus og arbejdspladsen Aarhus Kommune er for alle, og diskrimination eller dårlig behandling accepteres ikke,” siger borgmester i Aarhus Kommune Jacob Bundsgaard (S).
Jacob Bundsgaard understreger samtidig, at der med titlen som Rainbow City følger et stort ansvar for at forbedre forholdene for LGBT+ personer.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne




















