Marion Hannerup
Lars Sandahl SørensenDansk Industri mister kommunikationsdirektør efter otte år
Dansk Industri (DI) skal lede efter en ny kommunikationsdirektør.
Marion Hannerup har valgt at fratræde sin stilling efter otte år.
Det oplyser DI i en pressemeddelelse.
Forinden sin ansættelse i 2012 som kommunikationsdirektør i DI var Marion Hannerup selvstændig. Her - under hannerup.dk - rådgav hun blandt andet medieproblematikker. Nu vil hun vende tilbage til det selvstændige arbejdsliv:
”Jeg har over en periode overvejet, hvornår jeg skulle sige farvel til DI og starte på et lidt mindre hektisk arbejdsliv som selvstændig. Derfor er jeg glad for, at vi har kunnet blive enige om, at nu er et rigtig godt tidspunkt,” siger Marion Hannerup i meddelelsen.
Kommunikationsdirektørens fratrædelse sker midt i en vidtrækkende sammenlægning af DI og Dansk Byggeri, hvoraf der skal tilføres 5.700 medlemsvirksomheder.
Administrerende direktør Lars Sandahl Sørensen udtaler i den forbindelse, at timingen for direktørens fratrædelse er rigtig.
I en mail fra DI til Altinget fremgår det, at der ikke skal ansættes en ny kommunikationsdirektør. Derimod vil erhvervsorganisationen fortsætte i en anden konstruktion uden en kommunikationsdirektør.
Marion Hannerup fratræder stillingen i starten af august.
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne


















