
Når sekretariatschef Helle Rasmussen går på barsel fra 12. december bliver det nuværende kommunikationskonsulent Emil Ipsen der overtager rattet for det kommende år.
Det oplyser Dansk Vejforening i en pressemeddelelse.
Emil Ipsen har arbejdet hos Dansk Vejforening flere år og har tidligere blandt andet været EU-kampagneleder hos SF og public-affairskonsulent hos bureauet Advice.
"Emil er kommet godt ind i foreningen og har allerede bidraget til øget synlighed. Vi tror derfor på, at han med bestyrelsens hjælp nok skal holde bilen midt i vejbanen for forening under Helles barsel” udtaler formand for Dansk Vejforening Thomas B. Olsen.
Emil Ipsens står til at være konstitueret sekretariatschef i hele 2026, hvorefter det er planen at Helle Rasmussen vender tilbage til sin stilling.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne





















